ISG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği

Türkiye de kurulan ilk sanayi bölgesi olma özelliğini elinde bulunduran Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünün, sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin lokomotif taşlarını oluşturan firmalara sunduğu hizmetlerden bir tanesi de İtfaiye ve Acil Sağlık hizmetlerinin yerine getirildiği İsg Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliğidir.

Toplam 20 personel ile 7 gün 24 saat hizmet veren İsg Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır:

  • Yangın Önleme Hizmetleri
  • Yangına Müdahale Hizmetleri
  • Ambulans ve Sağlık Hizmetleri

Yangın Önleme Hizmetleri: Bilindiği gibi günümüz İtfaiyecilik anlayışı yangının çıkmasını önleme yöntemine dayanmaktadır. Yangın önleme hizmetlerinin yerine getirilmesinde öncelik firmaların İtfaiye birimi tarafından Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereğince yangına karşı alınan önlemleri kontrol edilerek uygun olan firmalara İtfaiye Raporu’nun alınması ile gerçekleşmektedir. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddelerini yerine getirip bu belgeyi 309 firma almış bulunmaktadır. Alınmış olan bu belgeler her yıl firmalar ziyaret edilerek, yangın önlemleri tekrar gözden geçirilip vize edilmektedir.
            Yangın önleme hizmetlerinden biride firmalara verilen Yangınla Mücadele ve Uygulama Eğitimleridir. Her yıl firmalarda görev yapan yaklaşık 5000-7000 personele eğitim verilmektedir. İsg Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği ve firmaların eğitim salonlarında gerçekleştirilen teorik eğitimin sonrasında, pratik yangın söndürme işlemi ile eğitim tamamlanmış olmaktadır. Ayrıca eğitime katılan personele katılımcı belgesi düzenlenmektedir.

İtfaiye personeli gerçekleştirilen bu eğitimlerden sonra ise firmaların kendi bünyelerinde yapmış oldukları, Yangın ve Tahliye tatbikatlarına katılarak bilgi birikimlerini, firmaların bu tür olaylarla karşılaşmaması için sarf etmektedirler.
Yangın önlem hizmetlerinin yerine getirilmesi ile sanayimizde çıkan yangın sayısı, her geçen yıla oranla gözle görülür derecede düşerek, çalışanların daha güvenli bir ortamda çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca bu başarı sayesinde ülke ekonomisine kazanç sağlanmaktadır.
Yangına Müdahele Hizmetleri: Endüstrinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren firmaların bulunduğu bölgemiz, yangın açısından riskli bir bölgedir. Bu sebeple 7 gün 24 saat hizmet veren İtfaiye ve Sağlık personellerimiz sürekli teyakkuz halindedir. Gerek modern cihazları gerekse profesyonel kadrosuyla her türlü acil durumda firmaların imdadına yetişebilecek düzeydedir.
Müdahale esnasında İtfaiye personeli hızlı ve pratik olmak zorundadır. Hızlı bir rota tespiti yapıldıktan sonra, İtfaiye personeli müdahale araçları ile bölge içerisinde, itfaiye binasına en uzak noktaya 5 dakikada ulaşabilmektedir. En uzak noktaya 14 kavşaktan geçerek ulaşan İtfaiye personeli bu esnada gerçekten tehlikeli bir yolculuk yapmaktadır.

Herhangi bir yangın anında müdahalenin çok önemli olduğunun bilincinde olan itfaiye birimi personeli özel giysi ve ekipmanlarla donatılmıştır. Örneğin, Temiz Hava Solunum Tüpleri, solunum maskesi, Yangına yaklaşım kıyafetleri, eldivenler, çelik tabanlı ve çelik burunlu botlar, baret, baş ve yüz koruma örme başlığı tüm personelde mevcut olup bütün malzemeler yüksek ısıya dayanıklı standartlara uygun kişisel koruyucu ekipmanlarıdır. Kimyasal madde yangınları veya sızıntılarına karşı müdahalede kullanılan özel giysi tüm itfaiye birimlerine örnek teşkil edebilecek niteliktedir. Bu giysi ve ekipmanlar ile personelimiz yaklaşık 60 kg’lık bir yük sırtında iken yangına müdahale etmektedir. Bir yangın sonrasında yaklaşık 3 litre sıvı kaybına uğramaktadır. Bu özverili çalışmaları ile itfaiyeciler halk gözünde birer gizli kahramanlardır

Yangın söndürme araçlarının üstündeki monitörler sayesinde 60 metre uzağa su atmak mümkündür. Birimimiz toplam 24 ton su,  3.650 litre köpük kapasiteli 4 adet söndürme aracı ile hizmet vermektedir. Bu söndürme araçlarından biri köpük kulesi diye adlandırılan uzaktan kumanda edilebilen araç yüksekliği ile birlikte 24 metreye kadar uzayabilen ve su atabilen Jet Sprey'e sahiptir. Bu araç üzerinde bulunan ısıya dayanıklı kamera sayesinde müdahale alanı tabletten görüntülenerek uzaktan müdahale imkanı sunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca 1 adet sepetli araç, 1 adet 500 kg kapasiteli Kuru Kimyevi Tozlu müdahale araç ve 1 adet kurtarma aracı mevcuttur. Trafik kazaları, firmalarda meydana gelebilecek kazalara müdahale etmesinin yanı sıra, Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ile koordineli olarak yakın il ve ilçelerdeki tatbikat ve olaylara katılarak sanayi bölgemizi temsil etmektedir. Ayrıca birimimizde acil durumlarda kullanılmak üzere bir de atlama yatağı bulunmaktadır. Açıldığında 1,5 metre yükseklik 3,5 x 3,5 metre alana ulaşan bu yatak 30 saniyede şişmektedir.
 
Sadece firmaların eğitimleri ve tatbikatları ile yetinmeyen İtfaiye birimimiz hizmet içi eğitim, Mesleki eğitim ve tatbikatlar yaparak kendini sürekli geliştirme ve yenileme çabası içinde hizmetlerine devam etmektedir.
 
Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ile imzalanan yardımlaşma protokolü gereği yakın mahallerde meydana gelen yangın, trafik kazalarına müdahale edip belediye itfaiyesine yardımcı olmaktadır.
Ambulans ve Sağlık Hizmetleri: Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü bünyesinde 1 adet Acil Müdahale Ambulansı bulunmaktadır. 7 gün 24 saat hizmet veren acil müdahale ambulansı ile Sanayi Bölgemizde meydana gelen İş kazaları, Yaralanmalar, Trafik Kazalarına en kısa sürede müdahale etmektedir. Hasta/Yaralı’lara gerek olay yerinde müdahale gerekse en yakın hastanelere ulaştırma anlamında hizmet veren acil sağlık personelimiz, firma çalışanların hayatlarının bizlere emanet edildiği gerçeğini bilerek öz verili bir çalışma içerisindedir.

Ayrıca İsg Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği binasında, bir yaralanma sonucu kendi müracaatları ile bize gelen sanayi çalışanı veya sanayi dışındaki vatandaş ayrımı yapılmadan müdahale edilebilecek düzeyde bir adet revirimiz bulunmaktadır.
 

ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye
ISG Sağlık ve İtfaiye